Monitoring wizyjny w miejscu pracy – na jakich zasadach?

Zgodnie z art. 207 § 2 kp pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Obowiązek ten ma zasadnicze znaczenie w kontekście zapewnienia wszystkim pracobiorcom bezpiecznych warunków pracy. Na pracodawcy ciąży obowiązek sprawowania skutecznego nadzoru nad procesem pracy. Szczególną formą nadzoru nad bezpiecznymi warunkami pracy stanowi monitoring wizyjny. Może być on stosowany  w szczególności, gdy jest to niezbędne do zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Pamiętać jednak należy, że podejmując decyzję o jego wprowadzeniu do zakładu pracy kamer, pracodawca musi mieć świadomość ograniczeń związanych z ich stosowaniem oraz tego, że monitorowanie procesu pracy podlega kontroli realizowanej przez inspektorów pracy. W jakich warunkach może on skorzystać z monitoringu? Czy monitoring można stosować we wszystkich pomieszczeniach zakładu pracy?

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji BHP w firmie
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji BHP w firmie

ZOBACZ OFERTĘ